Το σχολείο μας συμμετείχε σήμερα 6/4/2023 σε δράση προσανατολισμού στο Τεχνολογικό Πάρκο Λαυρίου. Ομάδες μαθητών των Α και Β τάξεων μετά από προφορικές οδηγίες του υπεύθυνου της δράσης και τη χορήγηση ενός ειδικά σχεδιασμένου χάρτη του πάρκου προσπάθησαν να εντοπίσουν τα σημεία που τους υποδεικνύονταν στον χάρτη.

Το orienteering είναι ένα άθλημα προσανατολισμού που χρησιμοποιεί ειδικά σχεδιασμένους και λεπτομερείς χάρτες. Όποιος συμμετέχει υποχρεούται να επισκεφθεί όλα τα σημεία ελέγχου που σημειώνονται πάνω στον χάρτη με τη σωστή σειρά, ενώ παράλληλα πρέπει να επιλύσει πολλά προβλήματα προσανατολισμού. Οι ωφέλειες που προκύπτουν για τους νέους από την ενασχόληση με το άθλημα είναι πολλές: ικανοποιεί την ανάγκη τους για κίνηση, αναπτύσσει τις διανοητικές τους ικανότητες και τις επιδεξιότητες λήψης αποφάσεων, τους καθιστά αποφασιστικούς και προσανατολισμένους στον στόχο, αυξάνει τη δημιουργικότητα και τη φυσική τους κατάσταση, απαιτεί εντιμότητα και κοινωνική κατανόηση και ενισχύει την γνώση για τη γεωγραφία της χώρας.

Μετά τη δράση προσανατολισμού το σχολείο επισκέφθηκε την πόλη του Λαυρίου

Υπεύθυνος της δράσης ο υποδιευθυντής του σχολείου κ. Μποζάς Λ. ΠΕ03

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ