Το μεσημέρι της Πέμπτης 21 Μαρτίου 2024, επομένης της ημέρας της Εαρινής Ισημερίας, πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας το πείραμα του Ερατοσθένη, με το οποίο ο αρχαίος Έλληνας μαθηματικός, αστρονόμος και γεωγράφος μέτρησε την περίμετρο της Γης και υπολόγισε
την ακτίνα της. Την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, που χαρακτηρίζεται ως «αρχή της Άνοιξης», ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, με αποτέλεσμα η νύχτα και η ημέρα να έχουν ίση διάρκεια.
Το Πείραμα του Ερατοσθένη συγκαταλέγεται μεταξύ των 10 πιο όμορφων επιστημονικών πειραμάτων στην ιστορία της Φυσικής. Ο Ερατοσθένης, με μόνα εργαλεία τη σκέψη του και μια ράβδο κατάφερε να
μετρήσει 2.200 χρόνια πριν τη περίμετρο της Γης με εντυπωσιακή ακρίβεια.
Στο πείραμα συμμετείχαν 11 μαθητές του σχολείου μας από τις Α’ και Β’ τάξεις και 6 μαθητές από το 3ο Γυμνάσιο Αγίας Παρασκευής. Τους μαθητές ενημέρωσαν και καθοδήγησαν οι μαθηματικοί Α. Αγγελέλης από το σχολείο μας και Γεωργία Γυφτέα από το 3ο Γυμνάσιο.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ