Εξαιρετικές ερμηνείες από τους μαθητές του σχολείου μας είχαμε την τύχη να παρακολουθήσουμε στη θεατρική παράσταση “Το κιόσκι” του Άλεκ Κόππελ το Σάββατο 13/5/23 στο Συγκρότημα Ειδικών Σχολείων Αγίας Παρασκευής. Με χιούμορ και φυσικότητα αποδόθηκαν οι κωμικές στιγμές του έργου, που χαρακτηρίζεται κωμωδία μυστηρίου.

Υπόθεση: Ο Έλλιοτ Νας είναι σεναριογράφος αστυνομικών σειρών και πάντα προσπαθεί να γράψει το τέλειο έγκλημα, με τη βοήθεια του εισαγγελέα φίλου του, Χάρλοου Έντισον. Βρίσκεται όμως σε πολύ δυσάρεστη θέση όταν πρέπει να απαλλαγεί από τον εκβιαστή της συζύγου του και αποφασίζει να σκηνοθετήσει ένα πραγματικά τέλειο έγκλημα, εμπνευσμένος από το κιόσκι που του έχει χαρίσει η γυναίκα του. Τι γίνεται όμως όταν το πτώμα που κατάφερε να εξαφανίσει «εμφανίζεται» στο σαλόνι του σπιτιού του;

Μετάφραση: Σπύρος Σαγιάς

Σκηνοθεσία: Χρήστος Κωτσόπουλος

Σκηνικά – Κοστούμια: Σύλλογος γονέων

Ηθοποιοί: Παναγιώτης Πλέσσας (Αλέξανδρος), Αγγελική Κούνη (Νέλλη, κ. Λίτσα), Κατερίνα Αναστασάκη (Ματίλντα, Νέλλη), Αναστασία Πατσάλη (κ. Λίτσα, Αλέξανδρος), Εμμανουέλα Φραγκάκη (Ηρακλής)