Με το χρονικό της Επανάστασης ξεκίνησε η σχολική μας γιορτή και διανθίστηκε με τραγούδια από τη χορωδία καθώς και με ποιήματα που υπενθύμισαν σε όλους μας ότι η Ελευθερία απαιτεί θυσίες και συλλογικό πνεύμα. Δύο μορφές της Ελλάδας των χρόνων της Επανάστασης μονοπώλησαν τη σημερινή γιορτή: Ο Κατσαντώνης και ο Ιωάννης Καποδίστριας. Ο πρώτος ονομαστός κλέφτης στην περιοχή των Αγράφων, του Βάλτου και του Ξηρόμερου υπερασπίστηκε με πάθος την περιοχή του προκαλώντας όμως την οργή του Αλή Πασά, ο οποίος μετά από σκληρή καταδίωξη τον συνέλαβε και όταν ο Κατσαντώνης αρνήθηκε τις δελεαστικές προτάσεις του, διέταξε τον μαρτυρικό θάνατό του το 1809. Ο δεύτερος έγινε ο Πρώτος κυβερνήτης του νέου ελληνικού κράτους, το οποίο ίδρυσε εκ θεμελίων συνεισφέροντας για τον σκοπό αυτό την προσωπική του περιουσία. Η αντιπαλότητά του όμως με τα ισχυρά συμφέροντα του τόπου οδήγησαν στη δολοφονία του το 1831.

Η γιορτή συνεχίστηκε στο προαύλιο του σχολείου με παραδοσιακούς χορούς από όλα τα μέρη της Ελλάδας. Μαθητές και μαθήτριες έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ευχαριστούμε όλους όσους συμμετείχαν στη γιορτή και κυρίως τις καθηγήτριες κ. Χ. Μπαλλή και Ι. Δημολιού, που οργάνωσαν και υλοποίησαν την εκδήλωση καθώς και την κ. Αι. Κινιάκου που είχε την εποπτεία του μουσικοχορευτικού τμήματος της γιορτής.

Κατηγορίες: ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ