Η υποβάθμιση του φυσικού περιβάλλοντος απειλεί όλα τα οικοσυστήματα, μαζί και τους υγρότοπους που χαρακτηρίζονται από ένα τεράστιο βιολογικό πλούτο.
Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα υγροτόπων (2 Φεβρουαρίου) οι μαθητές της περιβαλλοντικής ομάδας του Σχολείου χωρίστηκαν σε ομάδες και έφτιαξαν αφίσες με κεντρικό θέμα τους υγρότοπους της Αττικής. Ακολούθησε συζήτηση για τους τρόπους με τους οποίους μπορούμε να σταματήσουμε αυτή την υποβάθμιση και να διασφαλίσουμε την ευημερία του πλανήτη μας και την προστασία των φυσικών οικοσυστημάτων. Η εξοικονόμηση ενέργειας, η σωστή διαχείριση και εξοικονόμηση φυσικών πόρων, η ανακύκλωση, η ορθή διαχείριση αποβλήτων και η στροφή προς τις ανανεώσιμες πηγές ενέργειας είναι από τις σημαντικότερες κινήσεις που μπορούμε να κάνουμε για την προστασία του περιβάλλοντος! Υπεύθυνοι καθηγητές: Α. Αγγελέλης ΠΕ03, Μ. Λαδιέλλη ΠΕ02, Αι. Κινιάκου ΠΕ11.

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ