Ο Τομέας Νεότητας του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, σε συνεργασία με την Υπηρεσία «Αγωγή Υγείας», στο πλαίσιο των δράσεων του σχολείου μας πραγματοποίησε σήμερα 29/3/2023 ενημέρωση για το έργο του Ερυθρού Σταυρού, το ιδιαίτερα κρίσιμο θέμα της εθελοντικής αιμοδοσίας και γενικότερα του εθελοντισμού, καθώς επίσης και ενημέρωση σε θέματα Πρώτων Βοηθειών, στους μαθητές των Α και Β τάξεων. Οι μαθητές έδειξαν μεγάλο ενδιαφέρον στις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μας παρείχαν θεωρητικά και έμπρακτα οι υπεύθυνες του προγράμματος μαζί με εθελόντριες, τις οποίες ευχαριστούμε ιδιαίτερα. Οι εκδηλώσεις και οι δράσεις αυτές στοχεύουν τόσο στην ευαισθητοποίηση των μαθητών στο έργο του Ερυθροσταυρικού κινήματος, όσο και στην εκπαίδευσή τους στις Πρώτες Βοήθειες.
Σε όλα τα παιδιά του σχολείου διανεμήθηκε δωρεάν υλικό του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ