Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε -στο πλαίσιο των δράσεων του Γραφείου Συμβούλων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β ́ Αθήνας – από τη σύμβουλο των φιλολόγων κ. Χαρινέλα Τουρνά στις 14-15 Σεπτεμβρίου 2023 διημερίδα φιλολόγων των γυμνασίων και λυκείων της αρμοδιότητάς της με θέμα:

«Αμοιβαία Διδασκαλία και η αποτίμηση της ελκυστικότητας και αποτελεσματικότητάς της». Με βιωματικό τρόπο η κ. Τουρνά πρόσφερε τις γνώσεις της για το πώς μπορούν οι μαθητές/τριες να αποκτήσουν την ικανότητα να διαλέγονται με τα κείμενα, να αξιολογούν στάσεις , αξίες, ιδέες βασιζόμενοι/ες σε κειμενικούς δείκτες, να παράγουν ερμηνευτικό και κριτικό λόγο, προκειμένου να επιτευχθεί ο κριτικός / αναστοχαστικός εγγραμματισμός. Την ευχαριστούμε ιδιαιτέρως.

Η διευθύντρια

Οι υποδιευθυντές