Το σχολείο μας πραγματοποίησε στις 17/5/23 την τελευταία διδακτική επίσκεψη της χρονιάς, η οποία κατά γενική ομολογία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Οι μαθητές του τμήματος Α1 παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Τα Μυστήρια του Μηχανισμού των Αντικυθήρων», σκοπός του οποίου είναι να συλλέξουν τα παιδιά πληροφορίες για τον τρόπο λειτουργίας και χρήσης του Μηχανισμού των Αντικυθήρων, να κατανοήσουν το ιστορικοκοινωνικό πλαίσιο μέσα στο οποίο δημιουργήθηκε και χρησιμοποιήθηκε, καθώς και να αντιληφθούν τη σημασία της διεπιστημονικότητας. Συγκεκριμένα, οι μαθητές μέσα από την έρευνα στον εκθεσιακό χώρο με τη βοήθεια καρτελών εργασίας διερευνούν τα Μυστήρια του Μηχανισμού των Αντικυθήρων από τη σκοπιά διαφορετικών επιστημονικών ειδικοτήτων και ανακαλύπτουν αρχαιολογικά ευρήματα που σχετίζονται με το φορτίο του πλοίου. Έχουν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν τη δουλειά του συντηρητή μέσα από το περιβάλλον εργασίας του. Επιπλέον, τους δίνεται η ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ένα επιδαπέδιο παιχνίδι, αναζητώντας τα μυστικά που κρύβει ο Μηχανισμός και γνωρίζοντας μέσα από τη διαδικασία χρήσης των αισθήσεών τους τα αντικείμενα και τα υλικά που σχετίζονται με το Ναυάγιο και τον Μηχανισμό. Τέλος, συγκρίνουν το τότε με το σήμερα και εκφράζουν τις απόψεις τους για τη σύγχρονη μηχανική.

Ευχαριστούμε την κ Χ. Μπαλλή (ΠΕ02) για την εξαιρετική πρωτοβουλία, τον κ. Α. Αγγελέλη που συνόδευσε τα παιδιά, και τους μαθητές του τμήματος για την άψογη συμπεριφορά τους

Κατηγορίες: ΔΡΑΣΕΙΣ