Ξεκινά την Παρασκευή 12 Μαΐου η 16η Συνάντηση Μαθητικής Δημιουργίας στο Συγκρότημα Ειδικών Σχολείων και ολοκληρώνεται την Κυριακή 28 Μαΐου στο ΕΠΑΛ. Το σχολείο μας συμμετέχει με θεατρική παράσταση το Σάββατο 13 Μαΐου στις 13.15 στο Συγκρότημα ειδικών σχολείων ( Πίνδου 27), την οποία επιμελήθηκε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου. Ο τίτλος του θεατρικού είναι : Το κιόσκι και πρόκειται για αστυνομική κωμωδία του Coppel Alec σε μετάφραση του Σπύρου Σαγιά. Ο Alec Coppel, γεννημένος στην Αυστραλία, έγραψε σενάρια για τον κινηματογράφο, θεατρικά έργα και διηγήματα. Συνεργάστηκε με τον Άλφρεντ Χίτσκοκ και μαζί δημιούργησαν την κλασική ταινία “Vertigo”.

Το Κιόσκι «ανέβηκε» για πρώτη φορά στο Broadway τον Δεκέμβρη του 1958 και έχει γυριστεί και σε ταινία με πρωταγωνιστή τον αξέχαστο Λουί Ντε Φινές.

Υπόθεση: Ο Έλλιοτ Νας είναι σεναριογράφος αστυνομικών τηλεοπτικών σειρών και πάντα προσπαθεί να «γράψει» το τέλειο έγκλημα. Βρίσκεται όμως σε πολύ δυσάρεστη θέση, όταν πρόκειται να απαλλαγεί από τον εκβιαστή της γυναίκας του. Αποφασίζει τότε να σκηνοθετήσει ένα πραγματικό τέλειο έγκλημα και φτιάχνει το καλύτερό του σενάριο, εμπνευσμένος από το κιόσκι που του έχει χαρίσει η αγαπημένη του σύζυγός. Το πτώμα όμως, που καταφέρνει τελικά να εξαφανίσει μέσα από απίθανες κωμικές καταστάσεις, «ξανακάνει» αναπάντεχα την εμφάνισή του στο σαλόνι του σπιτιού του.

Κατηγορίες: ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ