Τον Οκτώβριο (5-10-23 έως 8-10-23) πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική μας εκδρομή στο Λονδίνο και το Ελληνικό Γυμνάσιο – Λύκειο Λονδίνου. Επισκεφτήκαμε υπέροχα μουσεία (British Museum, Natural History Museum, London Science Museum), συναντηθήκαμε με τους ομογενείς μαθητές και εκπαιδευτικούς σε ένα εντυπωσιακό πάρκο (Battersea Park) και θαυμάσαμε το Λονδίνο από ψηλά (London Eye), όπου φωτογραφηθήκαμε πρωτότυπα χωρίς να κοιτάμε τον φακό(!!!). Στα ανάκτορα του Buckingham δεν προλάβαμε να πάρουμε τσάι, στην Οξφόρδη ζηλέψαμε τα ιστορικά κτίρια του Πανεπιστημίου και στο Stratford upon Avon κάναμε ωραία βόλτα στη λιακάδα, καταρρίπτοντας κάθε στερεότυπο για τον καιρό καθώς δε συναντήσαμε ούτε ψιχάλα βροχής!
Συγχαρητήρια στους μαθητές και στις μαθήτριές μας που συνέβαλαν στην ομαλή διεξαγωγή της μετακίνησης, το ταξιδιωτικό γραφείο για την άψογη οργάνωση, τους ξεναγούς μας και last but not least τον οδηγό του λεωφορείου μας.
Οι συνοδοί καθηγητές
Βασιλική Σιώμου