Στιγμιότυπα μάθησης, έκφρασης, ψυχαγωγίας και επικοινωνίας από μια επιτυχημένη τριήμερη εκδρομή με τους μαθητές της Α΄τάξης, στην πόλη του Βόλου και το Πήλιο ( 16-18 Μαρτίου 2023). Μοναδικές αναμνήσεις στο κεφάλαιο “Σχολείο” που θα μας συνοδεύουν, για μια ζωή, ως πολύτιμοι συνοδοιπόροι! Κυριότεροι σταθμοί: 1.Ο Ιερός Ναός Παμμεγίστων Ταξιαρχών Μηλεών, ένα κομψοτέχνημα και κορυφαίο θρησκευτικό προσκύνημα. Χτίστηκε πριν το 1741 και είναι τρίκλιτος Βασιλική με κρυφούς τρούλους. Από την προφορική παράδοση γνωρίζουμε ότι η αγιογράφηση έχει γίνει από Αγιορείτη μοναχό, και το τέμπλο, που είναι ξυλόγλυπτο και επιχρυσωμένο από ξύλο φλαμουριάς, έχει κατασκευαστεί από Ηπειρώτες. Ο Ναός έχει καταπληκτική ακουστική, η οποία οφείλεται σε μικρά πήλινα πιθάρια, τα οποία βρίσκονται στις γωνιές των τρούλων, χωρίς να είναι εμφανή, και σε ένα πηγάδι, στο κέντρο του Ναού. Ακόμα, ο Ναός δίκαια έχει χαρακτηριστεί, ως η «Αγία Λαύρα» του Πηλίου. Και αυτό γιατί, στις 7 Μαΐου 1821, ο Μηλιώτης Διδάσκαλος του Γένους Άνθιμος Γαζής κήρυξε, μετά τη Θεία Λειτουργία, τη Θεσσαλική Επανάσταση. 2.Μουσείο Πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα. 3. Χωριά του Πηλίου (Μακρινίτσα, Πορταριά, Μηλιές). Θερμά συγχαρητήρια σε όλους, μαθητές, συνοδούς καθηγητές, διοργανωτές και στελέχη του ταξιδιωτικού γραφείου που συνέβαλαν, “ψυχή τε και σώματι” στη διοργάνωση αυτής της εκδρομής. Αρχηγός εκδρομής: Θ. Κατερινάκης. Συνοδοί: Ε. Σαλλή , Χ. Χαρίτος, Δ. Ρομπόρας.