Τη Δευτέρα 1η Απριλίου 2024 οι μαθητές του Α’3 παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα “Έντεχνος Σοφία- Έμπυρος Τέχνη” του μουσείου Ηρακλειδών, που είχε διάρκεια μιάμιση ώρα.

Με την καθοδήγηση έμπειρης αρχαιολόγου οι μαθητές περιηγήθηκαν στα σημαντικότερα τεχνολογικά επιτεύγματα της ελληνικής αρχαιότητας: από τις πολύχρυσες Μυκήνες στο Ιπποδάμειο πολεοδομικό σύστημα και από το Ευπαλίνειο Όρυγμα στον Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Σε όλα τα πεδία διέπρεψε το οξυδερκές «δαιμόνιο» πνεύμα των Ελλήνων.

Με το πέρας του προγράμματος τα παιδιά απόλαυσαν τον περίπατό τους στον πεζόδρομο της Αποστόλου Παύλου στο Θησείο.

Μια πολύ όμορφη εμπειρία για όλους μας!

Υπεύθυνη δράσης: Ελένη Τζαννετέα (ΠΕ06) και συνοδός εκπαιδευτικός:  Έλενα Αθανασιάδη (ΠΕ03).