Σαν Σήμερα

Πρόσφατα άρθρα

Αρχική Σελίδα

Αγαπητοί γονείς,

Οι νέοι και οι νέες μας βρίσκονται μπροστά σε τεράστιες προκλήσεις που αφορούν το μέλλον τους. Για να τις αντιμετωπίσουν με επιτυχία, για να κάνουν τα όνειρά τους πραγματικότητα, χρειάζεται πολύ ευρύτερες γνώσεις και δεξιότητες από ότι ποτέ στο παρελθόν. Τα εφόδια που θα πάρουν από το σχολείο θα είναι οι αυριανές ευκαιρίες τους για κοινωνική πρόοδο και επιτυχία.

Στο νέο Λύκειο που ξεκινά από φέτος με την Α τάξη ο μαθητής γίνεται «μικρός διανοούμενος», γίνεται μικρός ερευνητής με τη χρήση της ψηφιακής τεχνολογίας (ερευνητικές εργασίες). Ο μαθητής κατακτά το «μαθαίνω πώς να μαθαίνω»και δίνεται τέλος στο μαθαίνω «απ έξω», με νέες διδακτικές μεθόδους και νέο τρόπο αξιολόγησης. Απαιτείται ευαισθησία, αγάπη για τον μαθητή, βαθιά πίστη σε αρχές και αξίες. Απαιτείται θέληση, αποφασιστικότητα και μεθοδευμένη εργασία.

Κάτω από αυτό το πρίσμα απαιτείται η συνεργασία όλων μας. Απαιτείται να γίνουμε δάσκαλοι του εαυτού μας, να ξεπεράσουμε το «εγώ». Το σχολείο μας θα επιδιώξει τη δημιουργία συστήματος ανοικτής επικοινωνίας μαζί σας, το οποίο θα συντελεί τόσο στην ενημέρωση της οικογένειας για την επίδοση και τη συμπεριφορά του παιδιού στο σχολείο, όσο και στην πληροφόρηση του σχολείου μας για τις συνθήκες και το περιβάλλον που έχουν άμεση σχέση με τη φοίτηση του μαθητή στο σχολείο.

Είμαι πεπεισμένος ότι όλοι θα εργαστούμε για την επίτευξη του παραπάνω στόχου.

Εύχομαι Υγεία, Δύναμη και Θεία Φώτιση σε όλους μας.

Ο διευθυντής

Σχισμένος Κων/νος

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2018-2019

• Σας ενημερώνουμε ότι ότι οι έλεγχοι επίδοσης Α και Β Λυκείου θα δοθούν Τετάρτη 19/6 , Πέμπτη 20/6 και από Δευτέρα 24/06 και μετά. (Ώρες από 09 00πμ εως 13 00μμ)
  • Όσοι γονείς επιθυμούν να αναγράφεται το θρήσκευμα στους Απολυτήριους Τίτλους των μαθητών της Γ ΛυκείουΑΡΧΙΚΑ να μας ενημερωσουν άμεσα στο μειλ του Σχολείου το αργότερο Πέμπτη 20 06 2019 και μεχρι 10 η ωρα το πρωι και στη συνέχεια να περάσουν από το Σχολείο και να το δηλώσουν ενυπόγραφα Σας ενημερώνουμε ότι δεν χρειάζεται να προβείτε σε καμία ενέργεια αν δεν θέλετε να αναγράφεται το θρήσκευμα. Στο μειλ που θα στείλετε αν επιθυμείτε αναγραφή του θρησκεύματος να αναγράφεται και το όνομα του μαθητή
  • Οι υποψήφιοι που ενδιαφέρονται να υποβάλουν Μηχανογραφικό Δελτίο  μπορούν να προσέρχονατι από την Παρασκευή 21
    Ιουνίου και μετά και ώρες από 09 00 – 13 00 για να αποκτήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας (password)
  • ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ 2017-2018
  • Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας (Τα Αρχεία εδώ και εδώ)
  • Νέα Επιτυχία για το Σχολείο μας. Το σχολείο μας συμμετείχε σε Διεθνή Νεανική Συνάντηση Αρχαίου Δράματος , Μουσικής και Αθλητισμού.  Για περισσότερα κάντε κλικ εδώ!
  • Το Α2 παίζει θέατρο!
  • Οι γονείς-κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών/τριών ή οι ενήλικοι/κες μαθητές/τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2018-2019, υποβάλλουν Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης για τα ΕΠΑ.Λ., μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τις 14 Μαΐου 2018 και ώρα 10:00 έως τις 31 Μαΐου 2018 και ώρα 14:00. Για την είσοδο στην εφαρμογή e-eggrafes, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί taxis.
  • Ποιοι είμαστε. (Μια σύντομη παρουσίαση του Σχολείου μας).
  • Σχολική Εορτή της 25ης Μαρτίου (Μέρος 1ο) (Οργάνωση Εορτής και επιμέλεια του βίντεο η Γυμνάστρια του Σχολείου Αναστασία-Μυρτώ Πανουργιά)
  • Σχολική Εορτή της 25ης Μαρτίου (Μέρος 2ο)
  • Σχολική Εορτή της 25ης Μαρτίου (Μέρος 3ο)
  • Σχολική Εορτή της 25ης Μαρτίου (Μέρος 4ο)
  • Εκδρομή περιβαλλοντικού προγραμματος Α ταξης 2018 (Οργάνωση προγράμματος Κάχρη Πολυξένη, Λυμπέρη Παναγιώτα).
  • Οι μαθητές που εξετάζονται προφορικά στις Πανελλήνιες Εξετάσεις θα εξεταστούν στο 1ο ΕΠΑΛ Αμαρουσίου (Κτήμα Μακρυκώστα). Τηλ 210 2821050
  • Επιλογή Ταξιδιωτικού Γραφείου για Στρασβούργο
  • ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ_ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ_ΚΥΛΙΚΕΙΟΥ_3ου_ΛΥΚΕΙΟΥ
  • ΠΕΡΙΛΗΨΗ_ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ_ΓΙΑ_ΚΥΛΙΚΕΙΟ_3ου_ΛΥΚΕΙΟΥ
  • Από το ΥΠ.Π.Ε.Θ. ανακοινώθηκε ότι η Β΄ φάση των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών στα Γενικά Λύκεια θα πραγματοποιηθεί από τις 25-29 Ιουνίου 2018.Για το λόγο αυτό η ηλεκτρονική πλατφόρμα https://e-eggrafes.minedu.gov.gr θα είναι ανοικτή για να υποδεχτεί νέες αιτήσεις εγγραφής.Υπενθυμίζουμε ότι σύμφωνα με την από 09-05-2018 (Φ1α/73611/Δ4) εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., μετά την οριστική κατάταξή τους σε συγκεκριμένο ΓΕ.Λ. οι ενδιαφερόμενοι/ες (γονείς, κηδεμόνες) θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές από 22-6-2018 και οφείλουν να παρουσιαστούν μέχρι την έναρξη των μαθημάτων για την οριστική εγγραφή, ανανέωση εγγραφής προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.Αναλυτικές οδηγίες έχουν σταλεί στους/ στις διευθυντές/-τριες των Γυμνασίων και ΓΕ.Λ. με την με αρ. 102915/Δ2/21-6-2018 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ.
  • Που είμαστε